فتوگرامتری به زبان ساده

فتوگرامتری چیست ؟

آیا شما با مبحث فتوگرامتری آشنایی دارید؟ تا کنون ما چند آموزش مربوط به برنامه های اسکنر سه بعدی در اندروید و آی او اس طراحی کرده ایم. ولی پیام هایی که از سمت شما دریافت کردیم بیشتر مربوط به اندروید بود. کاربران اندرویدی با این سوال مواجه شده اند که چرا ما مباحث مربوط به آیفون را مورد بررسی قرار نداده ایم؟ برای مدت زمان طولانی کاربران اندرویدی برنامه داخلی خاصی برای اسکن سه بعدی نداشتند. حتی برنامه های موجود هم مع ایب زیادی را در خود جای داده بودند. امروز ما قصد داریم تا در مورد فتوگرامتری در اندروید و وضعیت آن با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

موتور جستجو Kiri چیست؟

یکی از مهم ترین نکاتی که برای بررسی فتوگرامتری باید آن را آنالیز کنیم، موتور جستجو یا موتور Kiri می باشد. به صورت کلی هسته موضوع تغییر پیدا نکرده است. این موتور برای اتصال دوربین موبایل شما به سیستم پردازشی فتوگرامتری در سرور ایجاد شده است. توجه داشته باشید که این موتور می تواند کاربرد های زیادی داشته باشد. این موتور تفاوت های زیادی با نسخه های قبلی برنامه های مربوط به اسکن سه بعدی در آی او اس و اندروید ندارد. بجز آیفون های تازه وارد، خیلی از گوشی ها سنسور های لازم برای اسکن محیط را در خود جای نداده اند. خوشبختانه یکی از بهترین راه های موجود در جهت اسکن آیتم ها به صورت سه بعدی، به کار گیری موتور Kiri است.

این برنامه با علامت گذاری نقاط مختلف آبجکت های مد نظر شما و رنگ بندی و مدل، می تواند به راحتی یک مدل سه بعدی از محیط ایجاد نماید. توجه داشته باشید که فتوگرامتری در اندروید کاربرد های زیادی داشته و با اتصال به یک سرور قدرتمند و فوق العاده می تواند به نتایج عالی دسترسی پیدا نما ید.

اسکن سه بعدی با استفاده از گوشی هوشمند و موتور Kiri

با اینکه فتوگرامتری در اندروید و با استفاده از این موتور به اندازه استفاده از سنسور ها و لیدار های آیفون قدرتمند نیست ولی، به شما اجازه می دهد تا با استفاده از یک دوربین معمولی خیلی راحت و بدون هیچ مشکل خاصی آبجکت های سه بعدی را اسکن نمایید. به صورت کلی کنترل قسمت های مختلف این موتور کمی دشوار است چرا که شما بر روی سرعت شاتر، فکوس و تنظیمات دیگر هیچ کنترلی ندارید و همین مسئله مشکلات مختلفی را برای ایجاد مدل های سه بعدی ایجاد می نماید. برنامه جدید و طراحی شده در این زمینه می تواند اطلاعات جامعی را به شما در مورد کیفیت طراحی و ویژگی های آن ارائه کند. بر اساس مدل هایی که تا کنون شما ایجاد کرده اید، این برنامه یک سری اطلاعات اصلی را در اختیارتان قرار می دهد.

البته که بر عقیده کارشناسان وجود یک سیستم زاویه یابی در برنامه های فتوگرامتری می تواند نتایج مطلوبی را برای شما به همراه داشته باشد. این قابلیت در نرم افزار های دسکتاپ و برخی از گوشی ها مشاهده می شود ولی متاسفانه هنوز به صورت رایج در دسترس نیست. به صورت کلی ایجاد 70 فوتوگراف به شما اجازه می دهد تا یک مدل را به صورت کامل و بدون هیچ مشکل خاصی رسم کنید. با تست کردن آبجکت ها تحت شرایط نورانی مختلف ما توانستیم یک آبجکت کامل را ایجاد کنیم. آبجکتی که برای پرینت سه بعدی مناسب بوده و نتایج مطلوبی را به همراه دارد. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از برنامه های فتوگرامتری، پردازش نهایی اهمیت زیادی دارد.

موتور Kiri به صورت کلی دقت اندازه یا محدودیت های موجود در این زمینه را به صورت کامل محاسبه نمی کند. در نتیجه، زمانی که شما یک آبجکت را به صورت سه بعدی اسکن می کنید. مدل ها تا وقتی خوب و با کیفیت هستند که اطلاعات ورودی شما خوب و با کیفیت باشند. در غیر این صورت شما باید انتظار یک خروجی نسبتا تا مطلوب را داشت باشید. متخصصین فنی فعال در این زمینه به کاربران خود توصیه کرده اند تا از 30 زاویه مختلف از یک آبجکت عکس بگیرند تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوند.

اکانت های پریمیوم، توکن ها و تفاوت

موتور Kiri به صورت کلی یک برنامه رایگان برای استفاده به حساب می آید. در جهت استفاده از خدمات این برنامه شما نیازی به ورود به حساب کاربری خود ندارید. ولی شما نمی توانید مدل های نهایی و خروجی را دانلود کنید. برای دانلود خروجی و دریافت تصاویر نهایی شما باید یک اکانت را به صورت کامل ایجاد نم ایید. کاربران رایگان فقط سه دانلود در هفته می توانند داشته باشند. به صورت کلی شما در هر هفته سه توکن دریافت می کنید و با هر توکن می توانید یک آبجکت ایجاد شده را آزاد نمایید. اگر توکن های شما تمام شد می توانید با پرداخت 1 دلار آن را تهیه کنید. توجه داشته باشید که این برنامه برای هر خروجی 1 دلار از شما دریافت می کند. البته که اشتراک پریمیوم هم در این برنامه موجود است. به صورت کلی با استفاده از نسخه پریمیوم شما می توانید 200 اسکن داشته باشید. جدا از همه این موارد، اکثر امکانات قفل برنامه برای شما باز می شوند.

پردازش نهایی موتور Kiri

اسکن سه بعدی در زمینه های مختلف و به کار گیری فتوگرامتری می تواند یک مسئله نسبتا دشوار به حساب بیاید. با اینکه موتور Kiri در حال حاضر کار افراد فعال در این زمینه را راحت تر کرده است ولی باز هم این مسئله دشوار است. حتی با استفاده از این برنامه هم شما باید مدل های ایجاد شده را کمی ادیت کنید و آنها را تحت تاثیر خود قرار دهید.

با اینکه تیم فنی ما چند هفته این برنامه را مورد استفاده قرار داده اند، فقط چند اسکن خاص توانست به مرحله چاپ برسد. این مسئله بی شک بر روی بازدهی نهایی این موتور تاثیر گذار است. معمولا هرچه شما بیشتر تلاش کنید و اسکن های بیشتری داشته باشید، خروجی نهایی که دریافت می کنید هم بهتر و قوی تر خواهد بود. لازم به ذکر است که هرچه تعداد تصاویر دریافت شده شما بالا تر رود، کیفیت هم بیشتر می شود. به خاطر داشته باشید که این برنامه در حالت بتا قرار داشته و در آینده شاید قوی تر شود.