قالب سیلیکونی

قالب ها در هنگام ساخت چندین نسخه از یک قطعه بسیار مفید هستند.  قالب سیلیکون یک انتخاب محبوب برای قالب است زیرا استخراج یک قسمت پیچیده آسان است.

چرا باید برای تولید قالب های خود از چاپ سه بعدی استفاده کنید؟

اول از همه ، یک چاپگر سه بعدی با کیفیت بسیار بالا و جزئی بسیار دقیق در اختیار شما قرار می دهد.

اما ظاهر تنها مزیت استفاده از قالب های چاپ سه بعدی نیست. ساخت افزودنی نیز بسیار کارآمد است. این یک فرآیند بسیار سریعتر در مقایسه با تکنیک های سنتی است. این کار به سادگی آپلود فایل های STL و فقط چاپ سه بعدی آنها است. زمان دقیق به اندازه قطعه شما بستگی دارد ، اما اشیای کوچک مانند جواهرات فقط در عرض نیم ساعت می توانند از پرینتر سه بعدی خارج شوند. و اگر از شاهکار راضی نیستید ، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که فقط فایلهای STL را تنظیم کنید و دوباره آن را چاپ کنید ، و تمام قوانین طراحی را در ذهن داشته باشید.

پرینت سه بعدی ابزاری شگفت انگیز برای بدست آوردن قالب های عالی است. این سریع است و سرعت ایجاد شاهکار را افزایش می دهد و به شما امکان می دهد آن را به راحتی تنظیم کنید. برای تولید قطعات منفرد برای قالب ها ، پرینت سه بعدی در عین حال ارزان ترین کیفیت را نیز در اختیار شما قرار می دهد ، که هنگام ایجاد قالب بسیار مهم است.

قالب سیلیکونی

سیلیکون در قالب های ریخته گری

قالب سیلیکون

یکی از بهترین مواد برای ساخت قالب های دقیق ، لاستیک ساخت قالب سیلیکون RTV است. RTV مخفف “Room Temperature Vulcanizing” است ، به این معنی که وقتی مواد را مخلوط کردید ، نیازی نیست که آن را در کوره بگذارید تا خوب شود.

روش های زیادی وجود دارد که می توانید از سیلیکون برای ساخت قالب استفاده کنید. ساده ترین آن “قالب بلوک” است. در واقع ، شما سیلیکون را در جعبه ای که حاوی نمونه اولیه شماست ، می ریزید. هنگامی که به یک بلوک لاستیکی جامد تبدیل شد ، آن را از جعبه خارج کردید ، نمونه اولیه آن را از قالب خارج کرده ، مواد ریخته گری را درون قالب ریخته ، صبر کنید تا خوب شود و سپس قطعه خود را از قالب خارج کنید. به درستی مخلوط و ریخته می شود ، تولید مثل جزئیات با لاستیک سیلیکون معمولاً بدون نقص است.

از آنجا که لاستیک سیلیکون معمولاً به چیزی نمی چسبد ، به این معنی است که شما می توانید قطعات را بدون نیاز به افزودن هر نوع ماده آزاد کننده قالب که ممکن است جزئیات کوچک را پر یا در غیر این صورت پنهان کند ، ریخته کنید.

قالب سیلیکونی

ساخت بلوک برای قالب

جعبه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند مواد ½ ”اطراف قطعه را بدست آورد. ضایعات مقوا و چسب حرارتی مناسب برای جعبه های قالب هستند. برای اطمینان از نشت سیلیکون مایع ، اطمینان حاصل کنید که همه درزها را از داخل و خارج به خوبی بچسبانید. اطمینان حاصل کنید که نمونه اولیه شما عاری از نقص از جمله اثر انگشت نباشد ، زیرا این موارد در هر قطعه نشان داده می شوند.

یک تکه چسب در پایین نمونه اولیه قرار داده و آن را در جعبه قرار دهید. این باعث می شود که با ریختن سیلیکون ، نمونه اولیه تغییر نکند یا شناور نشود. آن را روی یک تکه خاک رس نصب کنید تا به این قسمت مواد اضافی داده شود که بعداً بتوان آن را قطع کرد.

قالب سیلیکون
قالب سیلیکون

حباب ها را نادیده نگیرید

طبق دستورالعمل سازنده ، یک دسته سیلیکون را مخلوط کنید. توجه: بیشتر مخلوط های سیلیکونی بر اساس وزن و نه حجم تعیین می شوند. وقتی لاستیک سیلیکون را مخلوط کرده و می ریزید ، بزرگترین دشمن حباب های هوا هستند. حباب های هوا که در لاستیک محبوس شده اند به نقاط ضعفی تبدیل می شوند که احتمالاً پاره می شوند و باعث از بین رفتن قالب می شوند. حبابهایی که در سطح نمونه اولیه به دام افتاده اند ، در قطعات نهایی به توده هایی از مواد ریخته گری اضافی تبدیل می شوند.

با ریختن مایع در گوشه ای از قالب شروع کنید تا پر شود و از سطح نمونه اولیه جریان یابد. این تعداد حباب هایی را که در برابر سطح زمین گیر می شوند به حداقل می رساند. ظرف خود را هنگام ریختن بلند کنید تا سیلیکون را به یک رشته نازک بکشید ، که به پارگی حباب های ایجاد شده در هنگام مخلوط شدن کمک می کند.

قالب سیلیکون

اگر به محفظه خلا دسترسی دارید ، می توانید حباب های تیوب مایع را پس از مخلوط کردن تخلیه کنید. اگر این کار را نکردید ، فقط کافی است از نوعی سیلیکون با مدت زمان پخت بیشتر استفاده کنید تا حباب ها فرصت بیشتری برای شناور شدن در سطح داشته باشند. هنگامی که سیلیکون به خوبی جامد شد ، جعبه قالب مقوایی را در اطراف قطعه پاره کرده و به آرامی لاستیک نمونه اولیه را جدا کنید. اکنون می توانید از قالب برای ریختن قطعات در مواد مختلف استفاده کنید.

هر زمان که قطعات رزین اورتان را در قالب سیلیکون می ریزید ، مقدار کمی باقی مانده روغن از سیلیکون باقی می ماند که روی قطعات باقی می ماند. به منظور آماده سازی قطعات برای رنگ آمیزی ، باید باقیمانده را با آب گرم و صابون شستشو داد.

قالب سیلیکون
قالب سیلیکون

خدمات پرینت سه بعدی قطعات صنعتی در تهران و کرج